Hakkında

Bülent Katkak
Hakkında

Dr. Bülent Katkak

Dr. Bülent Katkak (29 Mayıs 1953, İstanbul) kültür-sanat ve turizm alanlarındaki çalışmalarıyla tanınan, Eman Turizm Kurucu Ortağıdır. 

İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nün ardından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı’nda Klinik Psikoloji doktorası yaptı. 1988 yılından beri turizm sektöründe öncü ve yenilikçi fikirleriyle tanınan Katkak, 2012 yılından itibaren Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürütmektedir.  

Gençliğinden beri fotoğrafa meraklı olan Bülent Katkak, ilk makinası olan Rus malı Lupitel’i 1972 yılında MTTB Orta Öğrenim Komitesi Başkanı iken organize ettiği bir gezide kullanmak üzere almıştır. Yurt içi gezilerinde hatıra fotoğrafları çekmeye başlayan Katkak, 1978 yılından itibaren başladığı yurt dışı seyahatlerinde ise tabii güzellikleri ve kendine edindiği misyon ile Balkan coğrafyası veya Ortadoğu’daki Osmanlı eserlerini, tarihi mekânları kayıt altına almaya başlamıştır.

Gittiği yurt içi ve yurt dışı şehirlerine ait 10.000’den fazla DIA ve bir o kadar da dijital fotoğraf arşivi bulanan Bülent Katkak, fotoğraf kataloğunu paylaşmasının sebebini şu şekilde açıklıyor;

“Fotoğraf çekmek için bir yere hiç gitmedim. Ben hem geziyorum hem çekiyorum yani gezerken çekiyorum. Türkçe’nin kelimeleriyle oynamayı severim, edebiyat tarafım ağır basar. Bundan dolayı “Gezerken Çektiklerim” başlığını kullandım. Fotoğraf çekerken “burada iki saat bekliyeyim de güneş bu tarafa gelsin” ya da “bulut çıksın” deme lüksüm hiç olmadı, devamlı hareket halindeyim. Acentamın tertiplediği gezilere katılıyorum, grupla gezerken onları bekletme ihtimaliniz de yok. O anda ne varsa olanları çekiyorsunuz. Bu da kolay bir iş değil; herkes yavaş yavaş gezerken, kafede oturup bir şeyler yer ve içerken sen “Aman ben fotoğraflayayım.” deyip koşturup duruyorsun. Grupla fotoğraf çekmenin dezavantajı da grubun fotoğrafı bozması. Ben mümkün olduğu kadar insansız fotoğraf çekmeye çalışıyorum çünkü çektiğim fotoğraflar; tabii güzellikler ya da tarihi eserler yani mimari eserlerden oluşuyor. Onlara insan unsuru girdiği zaman görüntüyü kapatıyor. Özellikle grup çekilsin alan boş kalsın ben ondan sonra fotoğraflarımı çekeyim diye uğraşıyorum. Bu da grubun peşinden sürekli koşturmama sebep oluyor.

Aynı zamanda Osmanlı eserlerini çekiyorum; buralar harabe haline gelmiş yıkıntı, döküntü etrafı dikenlerle kaplı maalesef. Kaderine terkedilmiş yerleri çektiğim için zorluklarla karşılaşıyorum. Düşersin, kalkarsın, köpek saldırır, böcek gelir… Onun için bu cümlede cinas yaptım. Gezerken çektiklerim; hem fotoğraf çektiklerim hem de fotoğrafları çekmek için hakikaten eziyet çektiklerimi içeriyor.

Bülent Katkak “Gezerken Çektiklerim” adlı fotoğraf arşivini yayınlayarak; dergi, gazete, internet sitesi, haber yazısı gibi benzeri yerlerde kaynak belirtip amacına uygun kullanan herkes için bedelsiz olarak kullanım hakkı sağlamak istemiştir. Dileyenler baskı için uygun çözünürlüklü fotoğrafları web sitemizdeki galeri kısmından indirebilir veya iletişim bilgileri kısmından bizlere mesaj göndererek daha yüksek çözünürlüklü haline de ulaşabilirler.

Bülent Katkak “Gezerken Çektiklerim” adlı fotoğraf arşivini yayınlayarak; dergi, gazete, internet sitesi, haber yazısı gibi benzeri yerlerde kaynak belirtip amacına uygun kullanan herkes için bedelsiz olarak kullanım hakkı sağlamak istemiştir. Fotoğrafları kullanırken “Bülent Katkak arşivinden” ibaresini kullanmanız zorunludur.